Sohbet Güvenliği

Sohbet Odalarında Nasıl Güvenli Olunur

Sohbet odaları, çeşitli konularda tartışmaya girmek için eğlenceli bir yer. Çevrimiçi sohbet odalarını sık sık kullanan çoğu insan iyi insanlardır, ancak bazıları diğer insanlara saldırmak veya kabadayı olmak için vardır. Neyse ki, kişisel bilgilerinizi gizli tutmak için adımlar atarak, çevrimiçi olarak tanıştığınız insanlarla etkileşim kurarken temkinli davranabilirsiniz.

Kişisel Bilgilerinizi Gizleme

Herkese açık profillerinize koyduğunuz bilgileri sınırlayın . Genel ilgi alanlarınız veya yaşadığınız ülke gibi yalnızca kendiniz hakkında çok genel bilgi verin . Gerçek fiziksel konumunuz hakkında bilgi vermeyin. Bu bilgi olmadan, insanlar fiziksel olarak size zarar veremez. Sonuç olarak, kimseye nerede yaşadığınızı, nereye gittiğinizi veya hangi okula gittiğinizi söylemeyin . Tam adınızı vermekten kaçının. Adınızı kullanmak yerine bir takma ad kullanmayı deneyin.

Biriyle tanışmayı planlıyorsanız, kesinlikle özel bir yerde tanışmayın.

Çevrimiçi olarak tanıştığınız biriyle zamanladığınız herhangi bir toplantı herkese açık bir yerde olmalıdır. Böylece, bir şeyler ters giderse başkaları olur.Güvenlik veya polisin yakınında bulunduğu bir yerde tanışın . Alışveriş merkezleri, kafeler veya büyük sosyal toplantılar gibi yerleri düşünün.
Bir sohbet odasından biriyle buluşacaksanız bir arkadaşınıza söyleyin
Bir arkadaşınıza veya bir aile üyesine, sohbet odasından tanıdığınız biriyle tanışacağınızı bildirin. Onlara bulunduğunuz yeri söyleyin ve sizden belirli bir süre haber almadıysanız, sizi aramalarını isteyin . Isterseniz arkadaşlarınızı yanınıza getirin.

Cinsel düşünceli yorumlar yapan kişileri engelleyin

Sohbet ettiğiniz birisi cinsel konular hakkında konuşmaya başlarsa, onlarla konuşmayı bırakmalısınız. Buna, cinsel eylemleri anlatan kişiler de dahildir.

Kişisel sorular soran insanlardan şüphe edin.

Rahatsız hissederseniz oturumu kapatın. Belki kendinizi koruyabilmenin en kolay yolu, birisi sizi rahatsız ediyorsa sohbet odasından çıkmaktır.

Şüpheli etkinliği bildirin. Eğer bir sohbet salonundaki birisi, sizi ya da başkasını incitecek, tehdid ederse ya da şüphelenmenize neden olan herhangi bir şey yaparsa, derhal rapor etmelisiniz. Bunları sohbet odasının yöneticisine, veya site yönetimine yapın.

Bu makale Web den derlenmiş tercüme edilmiş ve değiştirilmiştir.