Sohbet Sanatı

Sohbet sanati hayatta hemen hemen her şey için gerekli bir beceridir. Sohbetler, sizi  işveren, çalışanlar, iş ortakları veya arkadaşlarınız olabilecek önemli insanlara tanıtmaktadır. Bu ilişkilerin temelini oluşturan sohbetler olmaksızın, bir iş kurmak veya kariyerinizi geliştirmek için bir sosyal çevrenin kurulması zordur.

Sohbet Sanatı

1. İltifatla başlayın.

Övgüler, bir sohbete başlamak için mümkün olan en iyi yoldur. Sadece mükemmel bir açılış çizgisi ve tartışma için olası bir kapıyı sağladıkları için değil, aynı zamanda kişiyi kendileri hakkında iyi hissettirir. Sohbetin olumlu bir not üzerinden başlatılması, sohbeti devam ettirmek için çok önemlidir.

2. Küçük sohbetler

Küçük sohbetler bazı insanlara tabuyken ve sohbetin en uygun şekli değil iken hem işlevsel hem de gereklidir. Küçük bir sohbet, derin sohbete giden yolda öncü olan şeydir.

Küçük sohbet konuları kolayca çıkarılabilir; katıldığınız etkinlik hakkında konuşabilir, bir yiyecek veya içecek öğesine yorum yapabilir, mekan hakkında bir şeyler gösterebilir veya umutsuz iseniz hava durumu hakkında konuşabilirsiniz. Bunların hepsi herkesin paylaşabileceği deneyimlerdir, bu nedenle herhangi bir kişi için işe yararlar.

3. Çok soru sorun.

Küçük sohbetten gerçek sohbete geçmek isterseniz konuyu değiştirmenizi sağlayacak herhangi bir fırsat aramalısınız. Ani olarak değiştirmeye çalışmayın ve derin veya önemli bir şey hakkında konuşmayın; Bunun yerine, sabırla bekleyin.
Sorular sohbet amaçlıdır. Konuşmaya olabildiğince dikkat edin ve ileriye taşımak için onları kullanın. “Bana daha fazla söyle” fırsatı için tüm sohbeti taramalısınız. Olası sorularınızı aklınızın arkasında tutun. Mümkün olduğunca spesifik ve meraklı olmaya çalışın.

4. Diğer kişinin konuşmasını sağlayın.

Bu başka önemli bir nokta. Bir sohbete girerseniz ve hemen kendi fıkralarınız, yorumlarınız ve açıklamalarınızla hâkim duruma başlarsanız, diğer kişi hemen ilgisiz hale gelebilir. Bunun yerine, onlara mümkün olduğunca odaklanmaya çalışın.

Sık sorulan soruların kullanılması bu amaç için iyi bir stratejidir. Konuşmanın gittikçe azaldığını veya kişinin sorulara iyi yanıt vermediğini görürseniz, kendiniz atlamaktan çekinmeyin. Eğlenceli bir hikaye veya kişisel bir fıkra – konuşmanın devam etmesini sağlayabilir.

5. Açık tutun.

Sohbeti mümkün olduğunca hafif ve yaklaşılabilir tutmaya çalışın. Hemen işinizden şikayet ederseniz veya hayatınızdaki neyin yanlış gittiğinden bahsederseniz, insanlar sizi bırakmak isteyecektir. Bir şaka veya eğlenceli bir hikaye anlatırsanız, kalmaları çok daha muhtemel olur.
İnsanlar olumlu bir tutumla başkalarına yönelirler, bu nedenle konuşma materyalini olumlu tutun.
Bu ipuçları, pratik bir perspektiften yazılmıştır; bu nedenle,online sohbetten bir restorana kadar hemen hemen her ortamda kullanılabilir.

Bu makale Web den derlenmiş tercüme edilmiş ve değiştirilmiştir.