Hakkinda

Internet Relay Chat ve ya IRC (Türkçe: İnternet Aktarmalı Sohbet),

Metin biçiminde iletişimi kolaylaştıran bir uygulama katmanı protokolüdür. Sohbet işlemi istemci ve sunucu ağ modelinde çalışır. İstemciler ; kullanıcıların bilgisayarına yüklediği 3.taraf programlar (örneğin Mirc) , ve ya web tabanlı tarayıcılardır (örneğin İnternet Explorer).

Bu istemciler, diğer istemcilere ileti aktarmak için sohbet sunucuları ile iletişim kurar.  IRC esas olarak kanal adı verilen tartışma forumlarında grup iletişimi için tasarlanmıştır.

Kanallar :

İsteyen herkes sunucu izin verdiği taktirde bir kanal açabilir, nasıl açabileceğinizi öğrenmek için Chanserv komutlarını inceleyiniz.

Diğer yandan iRC üstünden  özel mesajlar gönderilebilir, dosya alışverişi sağlanabilir. iRC Sunucusunun yapısı bir ağaca benzer ve iletiler ağacın yalnızca ilgili dalları boyunca yönlendirilir. İrc in bir diğer özelliğide iletilerin henüz diğer alıcıya ulaşmadan engellenebilmesine olanak sağlamasıdır.

Nick / Rumuz:

Sunucuya bağlanabilmeniz için bir nick seçmeniz gereklidir. Nick i nasıl seçeceğiniz, dilerseniz nasıl kaydedip şifreleyebileceğiniz hakkında bilgi için Nickserv Komutlarını inceleyin.